Elbląg biurową alternatywą dla sektora BSS

Elbląg biurową alternatywą dla sektora BSS

Choć nowoczesne powierzchnie biurowe są w większości ulokowane w największych polskich aglomeracjach, to firmy coraz częściej szukają biur w mniejszych miastach regionalnych, w tym także na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przygotowała raport dotyczący dwunastu alternatywnych lokalizacji dla najemców z sektora BSS w Polsce. W raporcie wzięto pod uwagę m.in. Elbląg.

W raporcie Rynek biurowy w Polsce – alternatywne lokalizacje dla najemców z sektora BSS firma Cushman & Wakefield przeanalizowała Elbląg m.in. pod kątem dostępności powierzchni biurowej, wysokości czynszów czy wskaźnika pustostanów. Eksperci przedstawili także dane związane z demografią, edukacją oraz gospodarką.

Jak wygląda rynek powierzchni biurowej w Elblągu?

Z raportu wynika, że w mieście całkowite zasoby powierzchni biurowej to prawie 26 tys. mkw., z czego dostępne jest 3,2 tys. mkw. W planach jest jeszcze 10 tys. mkw. Stawki czynszu wahają się między 35-40 PLN/mkw./miesiąc.

Elbląg od zawsze był miastem przemysłowym. Obecnie prężnie tu działa ponad 12 tyś. podmiotów gospodarczych. Z wielu branż do czołowych możemy zaliczyć przemysł ciężki, metalowy, meblarstwo, spożywczy i IT. Cały czas pracujemy nad możliwościami rozwoju innych gałęzi przedsiębiorczości.  Udało nam się zakwalifikować do projektu „Fabryka” organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., dzięki czemu w najbliższych latach w rejonie starego miasta na Wyspie Spichrzów możliwe będzie wybudowanie nowoczesnego biurowca klasy A o powierzchni około 10 tys. mkw. Znajdzie się tam na pewno miejsce dla sektora BPO. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyciągniemy do siebie firmy właśnie z tej branży, bo widzimy, jak prężnie rozwija się ona na terenie całego kraju BPO/SSC. Widząc prężny rozwój tej branży na terenie całego kraju, miasto ma nadzieje na zainteresowanie i przyciągnięcie części firm w niej działających – mówi Adam Jocz, Dyrektor Departamentu Promocji Kultury i Turystyki, Urząd Miejski w Elblągu.

 

Według danych z raportu ABSL w Elblągu w sektorze BPO/SSC zatrudnionych jest do 1 tys. osób[1].

Elbląg to jedno z miast z najmniejszymi zasobami nowoczesnej powierzchni biurowej, do tej pory kojarzone głównie z przemysłem ciężkim. Istniejące inwestycje biurowe dostarczają powierzchni głównie w klasie B i skupione są w różnych częściach miasta. Bliskość rzeki, umożliwiającej transport wodny oraz charakterystyka biznesu sprawiają, że niejednokrotnie budynki te są siedzibami firm produkcyjnych z zapleczem magazynowo-biurowym.Na terenie miasta działa również Elbląski Park Technologiczny, który oferuje firmom powierzchnię biurową klasy A z zapleczem konferencyjnym, warsztatowym oraz laboratoryjnym.Największa zapowiedziana inwestycja na Wyspie Spichrzów bez wątpienia pozwoliłaby na dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych i przyciągnie do miasta kolejnych inwestorów – mówi Katarzyna Ciszewska, Junior Negotiator, Cushman & Wakefield.

 

Elbląg przyciąga inwestorów

Miasto przyciąga także ze względu na wykwalifikowanych pracowników, wysoką jakość życia czy dogodne warunki inwestycyjne.

Elbląg to miejsce z olbrzymim potencjałem rozwojowym. Miasto położone jest w sąsiedztwie dróg S7 i S22, co czyni go bardzo dobrze skomunikowanym. Nie bez znaczenia jest też potencjał ludzki – sam Elbląg liczy około 120 tys. mieszkańców, a tzw. obszar oddziaływania na mniejsze ośrodki, zwiększa ten potencjał do ponad 300 tys. osób. Ważnym i wyróżniającym atutem jest port morski Elblągu, który dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej na pewno zyska na znaczeniu. Miasto jest też interesujące ze względu na mnogość ciekawych i interesujących miejsc, w których mieszkańcy mogą spędzać swój wolny czas - mówi Adam Jocz.

Polska liderem regionu sektora usług wspólnych

Eksperci firmy prognozują, że miasta regionalne będą przyciągać do siebie nowych najemców. Ich ilość będzie zależała m.in. od zasobu powierzchni biurowych, dostępu do wykwalifikowanych pracowników i oferty wsparcia działań proinwestycyjnych przez władze poszczególnych miast.

W najbliższych latach będziemy mogli dalej obserwować wzrost branży usług wspólnych, która w opinii Cushman & Wakefield przyspieszy wraz z przejściem większości rozwiniętych gospodarek w fazę spowolnienia lub recesji spowodowanej wybuchem światowej pandemii. Polska, która jest liderem regionu w zakresie obsługi sektora usług wspólnych, powinna utrzymać swoją pozycję jako pożądana lokalizacja dla firm szukających oszczędności poprzez przeniesienie części swoich procesów do tańszych lokalizacji – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.

Link do pełnej wersji raportu: https://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2020-06-01/2ntywf

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman& Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 53 tysiące pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2019 roku jej przychody wyniosły 8,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWakeCE

 

[1]ABSL – raport 2019 Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019

 


Pliki do pobrania