Elbląg po godzinach

Najważniejsze imprezy elbląskie

Elbląg jest dynamicznie rozwijającym się miastem, ośrodkiem przemysłowym, akademickim i kulturalnym, atrakcyjną bazą wypadową dla turystów. Jest świetnym przystankiem w drodze na Mazury lub do miejscowości położonych nad morzem, na Mierzei Wiślanej.

Na mieszkańców i turystów czeka w Elblągu mnóstwo atrakcji i imprez, kulturalnych, historycznych, sportowych, kulinarnych i rozrywkowych.

Tutaj bierze swój początek Kanał Elbląski, unikatowy zabytek techniki, z systemem pięciu pochylni, wiodący m.in. przez Jezioro Drużno – rezerwat ptactwa wodnego. Miłośników wędrówek pieszych zapraszamy do urokliwej Bażantarni z ciekawymi trasami spacerowymi. Starówka Elbląska z historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym, z charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, z zespołem zrekonstruowanych kamieniczek tworzy niepowtarzalny klimat. Można tutaj znaleźć m.in. budowle gotyckie: katedra pw. Św. Mikołaja, Centrum Sztuki - Galeria El, Bramę Targową. Będąc w Elblągu warto odwiedzić także Muzeum w Elblągu i Bibliotekę Elbląską. W wyniku działań wojennych II wojny światowej Stare Miasto, które urodą nie ustępowało Starówce Gdańskiej, zostało prawie całkowicie zniszczone. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki. Kamieniczki, które powstają nawiązują  do dawnego stylu. Mnogość, kawiarni, restauracji czy pubów zachęca do odpoczynku, skosztowania gastronomicznych specjałów i udanej zabawy.


Katedra Świętego Mikołaja

Katedra pw. Św. Mikołaja to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu. Jest to najwyższa po prawej stronie Wisły. Na jej szczycie dostępny jest punkt widokowy z którego mogą korzystać wszyscy chętni podziwiania panoramy miasta. Wieża widokowa dostępna jest bezpłatnie w sezonie od kwietnia do września. W surowym, gotyckim wnętrzu kościoła można doświadczyć tchnienia przeszłości. Jest to świątynia trzynawowa, halowa z dwuprzęsłowym prezbiterium. Na przestrzeni wieków była ona kilkakrotnie przebudowywana m.in. po wielkim pożarze, który wybuchł w kwietniu 1777 roku w następstwie uderzenia piorunu a także po zniszczeniach, spowodowanych działaniami wojennymi w lutym 1945 roku. Do ciekawszych zabytków, które można oglądać we wnętrzu monumentalnej budowli należy m.in. brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku wykonana przez mistrza Bernhausera i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników: flisaków wiślanych, słodowników, czeladników szewskich. Jest także figura patrona diecezji elbląskiej świętego Wojciecha. Świątynia jest zarazem Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, w każdy piątek miesiąca Relikwie odbierają cześć podczas nabożeństwa, a na co dzień relikwiarz Krzyża Świętego znajduje się w pięknej gotyckiej niszy po prawej stronie głównego ołtarza. Na uwagę zasługuje także Ścieżka Kościelna. Jest to niezwykły zabytek architektoniczny Elbląga. Stanowi go wąskie przejście między domami, łączące ulice Wigilijną i Mostową. W przeszłości ten szlak pieszy był dłuższy. Prowadził ze Starego Miasta do bramy dawnego kościoła Dominikanów.

Zobacz więcej na www.katedra.elblag.pl


Brama Targowa w Elblągu

Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji. Dolna jej część powstała w 1319 roku. W 1420 roku budowla zyskała nadbudówkę. Podczas prac nad górną częścią Bramy Targowej, od strony zewnętrznej, dobudowano dwubasztowe przedbramie, które przetrwało aż do roku 1775. Od północnej strony umieszczona była w przeszłości brama, broniła ona dostępu do miasta w nocy. W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się hełm w stylu barokowym, który ufundowali Elblążanie, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar. W czasie wojny Brama mocno ucierpiała. Odbudowano ją w latach 40. XX wieku w kształcie średniowiecznym (charakterystyczną zmianą w jej wyglądzie jest powrót do starej formy dachu). Zegar na Bramie Targowej jest prezentem dla Elbląga od Senatu Hamburga. Od 17.07.2006 r. można podziwiać widoki Starego Miasta z Bramy Targowej. Z Bramą Targową związana jest legenda o Piekarczyku. Jak wynika z przekazów historycznych podczas wojen polsko-krzyżackich, w marcu 1531 roku, jeden z oddziałów krzyżackich zamierzał podstępnie zdobyć Elbląg. Miasto uratował, dzięki przytomności swojego umysłu, czeladnik piekarski, który w porę dostrzegł napastników; oskardem przeciął linę podtrzymującą bronę zawieszoną w Bramie Targowej. Wejście zostało zablokowane. Miasto i jego mieszkańcy zostali ocaleni. Pamięć o dzielnym piekarczyku przetrwała wieki. Dziś wydarzenie to przypomina pomnik piekarczyka (autorstwa Waldemara Grabowieckiego) stojący przed bramą.


 

Galeria EL Elbląg

Galeria EL Elbląg

Centrum Sztuki - Galeria EL mieści się w dawnym kościele podominikańskim. Dominikanie przybyli do Elbląga z Krakowa. W 1238 roku mistrz krajowy krzyżacki Herman Balk nadał zakonowi przywilej lokacyjny - teren, na którym stanęła świątynia. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany. W 1945 roku świątynia została poważnie uszkodzona. W latach 70., dzięki inicjatywie grupy entuzjastów, kościół został odbudowany a następnie zaadoptowany na centrum sztuki współczesnej. W 2011 roku dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej wnętrze Galerii zyskało nowoczesną, dwupoziomową szklaną emporę, na której odbywają się wystawy. Niezwykłe jest połączenie współczesnych eksponatów i szklanej empory z zabytkowym wnętrzem gotyckiej świątyni. Na ścianach dawnego kościoła znaleźć można kilkusetletnie epitafia, a na posadzkach leżą dawne płyty nagrobne. Współczesna oferta Galerii jest bardzo różnorodna, od typowych wystaw, poprzez przedstawienia, koncerty, festiwale, aż po performance i warsztaty.

Należy również wspomnieć o formach przestrzennych, które powstają nieprzerwanie od 23 lipca 1965r. tj. od I Biennale Form Przestrzennych. Galeria EL stara się sukcesywnie powiększać  ich kolekcje. W 2014r. zrealizowano projekt "Poruszenie formy", dzięki któremu kolekcja powiękrzyła się o 4 nowe realizacje, w tym dwie kinetyczne. Najnowszym nabytkiem jest rzeźba Gerarda Kwiatkowskiego, podarowana Galerii przez syna artysty, z okazji 55-lecia powstania Galerii EL. Opracowano również i oznakowano szlak form przestrzennych, który zaczyna się na dziedzińcu Galerii EL.

Zobacz więcej na www.galeria-el.elblag.eu


Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu

W Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu oglądać można ciekawe eksponaty pochodzące z dwóch stanowisk archeologicznych: Starego Miasta w Elblągu i dawnej osady handlowej Truso. Prowadzone od ponad 20 lat na terenie Starego Miasta, na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o tysiące kolejnych przedmiotów wykonanych z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu, szkła itp. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską, jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś, jako pomoc dydaktyczna. Na podstawie wykopalisk odtworzyć można z dużą dokładnością obszar zajmowany przez Stare Miasto w Elblągu, poznać zmieniająca się modę a także stan zamożności dawnych mieszkańców miasta. Odnalezione przedmioty świadczą także o rozległych kontaktach handlowych kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy. Rewelacyjne wyniki przyniosły także badania na stanowisku Truso. W VIII - X wieku ne. nad brzegami Jeziora Drużno została założona przez duńskich Wikingów faktoria handlowa. W pewnym okresie jej znaczenie w wymianie handlowej w strefie Bałtyku porównywane było z osadami Birka, w pobliżu Sztokholmu i w Hedeby, na Półwyspie Jutlandzkim. W Truso prześledzić można związki handlowe z wieloma regionami dawnej Europy a także z krajami arabskimi.

Zobacz więcej na www.muzeum.elblag.pl


Bulwar Zygmunta Augusta

Bulwar Zygmunta Augusta w Elblągu to jedno z najbardziej ulubionych miejsc spacerów i relaksu elblążan. Teraz po przebudowie nabrzeża rzeki Elbląg oraz budowie dwóch mostów zwodzonych wygląda okazalej. Zupełnie inaczej jak dawniej, ale za to mosty zdecydowanie przypominają te przedwojenne. To, co widać w dzień, staje się jeszcze piękniejsze nocą. Setki lamp i cała magia świateł nadaje miejscu niepowtarzalnego uroku i klimatu, co najmniej świątecznego. Przy bulwarze jest przystań "Białej Floty" obsługującej ruch turystyczny statkami po rzece. Można stąd też wyruszyć w świat drogą wodną do Krynicy Morskiej lub w przeciwnym kierunku, w stronę Mazur. Gdy opadniemy z sił czeka na nas restauracja na przycumowanym statku i nie tylko. Całe Nowe Stare Miasto położone tuż obok jest bogate w przeróżne lokale gastronomiczne. Sprostają najwybredniejszym gustom.


Park Bażantarnia w Elblągu

Elbląska Bażantarnia to piękny park leśny położony na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, obejmujący 369 ha. Górskie cechy tego terenu, zbocza pokryte pięknym bukowo-grabowym lasem, wzgórza, strumyki, tajemnicze jary – wszystko to sprawia, że Bażantarnia jest ulubionym miejscem odpoczynku elblążan. Wytyczone szlaki zachęcają do pieszych i rowerowych wędrówek. Wybierając wędrówkę wzdłuż doliny Srebrnego Potoku natrafimy na leżący w korycie rzeczki Diabelski Kamień upuszczony wg legendy przez szatana. Park Bażantarnia to płuca Elbląga, piękne tereny rekreacyjne dające także wytchnienie w chwilach wolnych od pracy. W lesie i na jego obrzeżach można spotkać sarnę, jelenia, dzika, lisy. Najpiękniejszą grupę zwierząt stanowią ptaki. Na terenie Bażantarni występują wilga, sójka, dzięcioł, jastrząb, słowik, kos. Bażantarnia jest odpowiednim miejscem do uprawiania turystyki pieszej, konnej, rowerowej, a zimą leśne ścieżki świetnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego. W otulinie lasu Bażantarnia znajduje się malowniczo położona Góra Chrobrego, warto wspiąć się na ten szczyt by podziwiać piękną panoramę Elbląga i okolic. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy wody Zalewu Wiślanego.


Jezioro Drużno

Jezioro Drużno leży na szlaku Kanału Elbląskiego. Stanowi ono fragment dawnej zatoki morskiej. W wyniku stopniowego zamulania i zarastania powstał wyjątkowy w Europie obszar – ostoja wodnego ptactwa. Jezioro Drużno jest rezerwatem przyrody od 1966 roku. Powierzchnia jeziora i gruntów do niego przyległych zajmują obszar ok. 3300 hektarów. Jezioro jest bardzo płytkie. Przeciętna głębokość wynosi, bowiem 1,25 metra, natomiast na odcinkach, które zostały pogłębione nie przekracza 3 metrów. Na turystów odbywających podróż po Kanale Elbląskim na pokładzie statku lub jachtu czekają niesamowite wrażenia. Widok czapli siwej siedzącej na gnieździe, kormoranów wypatrujących swojej zdobyczy, bogactwo roślinności, która porasta jezioro zachwyca wielu pasażerów. Na Drużnie zaobserwowano 210 gatunków ptactwa wodnego i błotnego, z których 110 gniazduje tu na stałe. Spotkać można tu m.in. mewę śmieszkę, rybitwy, perkozy, żurawia, kaczki, a także orła bielika.


Kanał Elbląski 

 

 

Kanał Elbląski jest unikalnym systemem wodnym łączącym kilka  zachodniomazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Oryginalność polega na pokonywaniu 100-metrowej, prawie naturalnej występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody. Kanał Elbląski o długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej. Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 m, które statek pokonuje przy pomocy pięciu napędzanych wodą pochylni. Rejon Kanału Elbląskiego i tereny bezpośrednio do niego przyległe i najbliższe jego okolice stanowią obszar chronionego krajobrazu. Niepowtarzalne walory przyrodniczo-krajobrazowe poznaje i podziwia tu corocznie tysiące turystów - pasażerów żeglugi wycieczkowej i indywidualnych wodniaków. Mimo tak wielkiej rzeszy amatorów natury ingerencja człowieka w środowisko przyrodnicze nie zagraża koegzystencji setek gatunków flory i fauny dzięki istnieniu rezerwatów, parków krajobrazowych i wspomnianych obszarów chronionego krajobrazu. Kanał Elbląski z niepowtarzalnym na skalę światową systemem pochylni znalazł się na liście Siedmiu Cudów Polski tuż obok Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Malborku i Katedry na Wawelu.

Zobacz więcej na www.zegluga.com.pl


Pole Golfowe Sand Valley

Pole golfowe Sand Valley powstało w latach 2006-2009. Architekci pracujący nad projektem Sand Valley inspirowali się głównie projektami pól golfowych, które powstały na początku XX wieku, a zatem najbardziej legendarnymi pola golfowymi na świecie. W rezultacie tego, gra w golfa w Pasłęckim Sand Valley, różni się od tej na nowoczesnych polach.  Fairwaye są tu bardzo szerokie,  nie ma bocznych bunkrów karających słabsze uderzenia i w czasie gry nie "zaznamy dużo wody". Sand Valley  zostało zaprojektowane tak, by testować gracza, jego osąd sytuacji oraz umiejętność stosowania strategii w swojej grze. Z pewnością gracze, którzy nie spróbują dostosować swojej gry do panujących warunków, uznają to pole za trudne i nieprzyjazne. Natomiast ci, którzy z powodzeniem podejmą wyzwanie, planując swoją grę, zostaną nagrodzeni dobrym wynikiem i niesamowitą satysfakcją po zdanym egzaminie z prawdziwego golfa.

Zobacz więcej na www.sandvalley.pl 

 

Sprawdź również ofertę: tereny inwestycyjne warmińsko mazurskie