- Z naszych badań wynika, że 70 proc. przedsiębiorców w Elblagu jest nastawione na rozwój i inwestycje - mówił Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej.
Aby to ułatwić Elbląska Izba Gospodarcza zorganizowała szkolenie dotyczące pozyskiwania funduszy unijnych. Nowa perspektywa finansowa na lata 2014 - 2020 oznacza nowe możliwości uzyskania finansowania. Jednak w porównaniu do tej, która była poprzednio zmianom uległy warunki, na jakich można pozyskać pieniądze. W konsekwencji skomplikowały się zasady uzyskiwania funduszy unijnych.
- W perspektywie finansowej pieniędzy z funduszy unijnych jest wyjątkowo dużo - poinformowała Joanna Hetnarowicz, konsultant ds. funduszy unijnych. - Bardzo duża część jest przeznaczona dla przedsiębiorców.
To oni powinni szczególną uwagę zwrócić na program "Inteligentny Rozwój". Można z niego sfinansować wprowadzenie nowych innowacyjnych produktów lub usług w skali kraju. Program służy do zapewnienia finansowania głównie projektów badawczo - rozwojowych. Na szkolenia i inne tzw. "projekty miękkie" można pozyskać fundusze z programu "Wiedza, Edukacja i Rozwój". Dodatkowe pieniądze dla pięciu najbiedniejszych województw ( w tym warmińsko - mazurskiego) są w Programie "Polska Wschodnia".
- Tam znajduja się dodatkowe środki, które można wykorzystać na inwestycje, prace badawczo - rozwojowe, szkolenia oraz projekty o skali regionalnej - mówiła Joanna Hetnarowicz.
Większe szanse na pozyskanie pięniędzy z funduszy europejskich będą miały projekty innowacyjne.
- Nie należy się bać tego pojęcia - uspokajała konsultant ds. funduszy unijnych - Innowacyjnością może być wprowadzenie produktu lub usługi, których Państwa firma jeszcze nie miała.
Poszczególne instytucje już ogłosiły konkursy. Elbląscy przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
- Nasza uczelnia ma uprawnienia do oceny innowacyjności projektu – mówi Paweł Kulasiewicz z PWSZ.
Uczelnia tworzy komórkę, która wesprze elbląskich przedsiębiorców w pozyskiwaniu funduszy.
Źródło: portel.pl