Lokalny biznes w czasie epidemii

Lokalny biznes w czasie epidemii

W dn. 11 maja br. odbył się wideoczat prezydenta Witolda Wróblewskiego z elbląskimi przedsiębiorcami. Głównym tematem wirtualnego spotkania było oczywiście prowadzenie biznesu w czasie epidemii, aktualna kondycja firm i wsparcie jakiego można im udzielić. Wśród przedstawicieli branż, którzy wzięli udział w czacie byli m.in. przedstawiciele branż budowlanej, informatycznej, restauracyjnej, hotelarskiej i spożywczej.

Prezydent informował o aktualnych działaniach samorządu związanych z walką z epidemią koronowirusa, dziękował również tym przedsiębiorcom, którzy w materialnej lub finansowej formie wsparli i nadal wspierają Szpital Miejski, elbląski Dom Pomocy Społecznej, jak i seniorów. Prezydent informował również o trudnej sytuacji budżetowej miasta w związku z mniejszymi wpływami. Wskazywał, że w tej trudnej sytuacji udało się wypracować pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, m.in. odroczenie płatności czynszów w budynkach należących do miasta, a wynajmowanych na potrzeby działalności firm.

 

Właściciele firm dzielili się swoim doświadczeniem czasu epidemii, wskazywali, że w takich warunkach przyszło im funkcjonować po raz pierwszy. Najważniejszą ich zdaniem sprawą jest utrzymanie samych firm, jak i zachowanie maksymalnej ilości miejsc pracy. Przedsiębiorcy wskazywali tu na pozytywne działania Powiatowego Urzędu Pracy. Problemem w działalności jest oczywiście odprowadzanie opłat w sytuacji zamrożenia funkcjonowania wielu firm na blisko dwa miesiące. Mimo to przedsiębiorcy liczą na nowych klientów w miarę odmrażania gospodarki, a także na uruchomienie eksportu. Przyznali również, że czas spowolnienia wykorzystują na szukanie nowych możliwości biznesowych i rynków zbytu, zaznaczyli jednak, że ich dalsze funkcjonowanie wiąże się obecnie z dużą niepewnością ekonomiczną. Zdaniem przedsiębiorców szansą na powrót do normalności jest stosunkowo szybkie i mądre odmrożenie gospodarki.

 

Po stronie samorządu, poza prezydentem, w czacie wzięli udział także - wiceprezydent Michał Missan, Rozalia Grynis skarbnik Miasta oraz z biura EPT - Urszula Małek, dyrektorka tej miejskiej jednostki.