Przedsięwzięcie polega na organizacji dla pracowników przedsiębiorstw staży w zagranicznych jednostkach naukowych lub w przedsiębiorstwach posiadających doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej. Staże te powinny umożliwiać uczestnikom pracę nad projektami badawczymi lub projektami wdrożeniowymi, w charakterze członków zespołów do spraw wdrożenia, w instytucjach przyjmujących, zgodnie z zasadą „learning by doing”.
Staże mogą odbywać się na poziomie:
- podstawowym – obejmującym rozwój podstawowych umiejętności i kompetencji z zakresu zarządzania projektami badawczymi i ich komercjalizacji – czas trwania do 2 miesięcy;
- zaawansowanym – obejmującym rozwój określonych umiejętności i kompetencji z zakresu zarządzania projektami badawczymi i ich komercjalizacji – czas trwania od 2 do 6 miesięcy .
Miejsce realizacji stażu zagranicznego samodzielnie określa przedsiębiorca delegujący stażystę.
O przyznanie środków finansowych w ramach programu mogą ubiegać się podmioty, posiadające osobowość prawną i niebędące jednostkami naukowymi, a wśród nich:
- przedsiębiorstwa, w szczególności posiadające status centrum badawczo-rozwojowego;
- współpracujące na podstawie umowy albo listu intencyjnego z jednostką naukową lub zagranicznym przedsiębiorcą posiadającym doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo–rozwojowej oraz komercjalizacji jej wyników.
Wartość środków finansowych przeznaczonych na realizację programu wynosi 15 319 000 zł.
W programie przewiduje się udzielanie pomocy publicznej w ramach pomocy de minimis. Nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym do 31 października 2020 r. albo do wyczerpania środków na realizację programu.