Konferencję „Przemysł drzewno-meblarski na Warmii i Mazurach – perspektywy inteligentnych specjalizacji" otworzył marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
– Na Warmii i Mazurach łączą się tradycje firm rodzinnych, liderów branży, a także historia i ład korporacyjny światowych gigantów – mówił marszałek Brzezin. – W przetwarzaniu drewna i produkcji mebli jesteśmy naprawdę dobrzy. Ale nie możemy spoczywać na laurach. Dziękuję państwu za miejsca pracy, podatki płacone w regionie, jednak przede wszystkim za wolę rozwoju i konkurowania.
Branża meblarska skupia blisko 26 tys. przedsiębiorstw, z czego ponad tysiąc znajduje się na Warmii i Mazurach. Zatrudnienie znajduje w niej 160 tys. osób. Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. W sprzedaży mebli do innych krajów lepsze są od nas Chiny, Niemcy i Włochy, a w produkcji dodatkowo Stany Zjednoczone i Indie.
- Przedsiębiorcy z branży, nie czekając na pomoc z zewnątrz ani sprzyjające zmiany, wypracowali pozycję Polski na światowym rynku – mówił Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. – Po wielu latach konsekwentnej realizacji planów rozwoju zaczynamy dorabiać się własnej, solidnej, polskiej marki, stanowić o światowych trendach we wzornictwie oraz wprowadzać nowe rozwiązania i pomysły.
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 na „Inteligentną Gospodarkę" zarezerwowano 320 mln euro. Pieniądze mają wspomóc rozbudowę zaplecza badawczego i wdrażanie wypracowanych w nim pomysłów, budowanie sieci połączeń między producentami i usługodawcami z regionu między sobą i z zagranicznymi partnerami, a także ochronę i promocję powstałych tutaj rozwiązań. Aby sięgnąć po unijne środki, trzeba przede wszystkim „naoliwić" współpracę biznesu i nauki, tworzyć nowe, innowacyjne technologie.
– Skuteczna promocja regionu to taka, która generuje rozwój gospodarczy – mówił Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędy Marszałkowskiego. – Warmia i Mazury już są rozpoznawalne i popularne. Nasze działania skupiają się na tym, aby przekonać potencjalnych inwestorów, że nasz region jest idealnym miejscem nie tylko do wypoczynku, ale również do prowadzenia biznesu. Sektor drzewny i meblarski to twardy argument świadczący o tym, że to prawda. Stąd hasło „Zdrowe życie, czysty zysk".
Stworzenie systemu wzmacniającego globalną pozycję branży to zadanie Programu Flagowego Polskie Meble, prowadzonego przez Polski Fundusz Rozwoju.
– Ważne jest, aby działać razem, zamiast w pojedynkę – tworzyć sojusze eksportowe, komponować pakiety produktów i usług – mówił Tomasz Wiktorski z Polskiego Funduszu Rozwoju. – Inwestorzy i konsumenci często szukają kompleksowej oferty. Warto wziąć to pod uwagę, obmyślając strategię firmy.
Biuro Prasowe, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-mazurskiego