Jak eksportować żywność do Chin?

Jak eksportować żywność do Chin?

Chińscy konsumenci są w stanie zapłacić za produkt marki zachodniej do 76% więcej niż za produkt pochodzenia rodzimego. W Chinach panuje również przekonanie o jego większym bezpieczeństwie. PAIiIZ zaprasza 8 grudnia 2016 na całodniowe szkolenie i warsztaty pt. "Jak eksportować żywność do Chin? / Exporting Food & Beverage products to China"

Trendy konsumenckie w Chinach są szansą dla polskich producentów żywności - zwłaszcza tej ekologicznej. Dlatego Chińczycy z roku na rok kupują coraz więcej żywności spoza kraju. Niska jakość chińskich wyrobów spożywczych sprzyja rosnącemu zainteresowaniu zagranicznymi produktami, podstrzyganymi jako wysokiej jakości.

Szkolenie połączone z warsztatami będzie doskonałą okazją do zapoznania się ze specyfiką chińskiego rynku i wymogami eksportowymi dla produktów spożywczych do Chin. Podczas szkolenia omówione zostaną takie zagadnienia, jak bariery techniczne w dostępie do rynku, popyt na produkty organiczne, ochrona znaku towarowego, etykietowanie produktów, negocjacje z partnerem chińskim, kanały dystrybucji (tradycyjne, HoReCa, e-commerce)

Aby wziąć udział w szkoleniu, zapraszamy na stronę: www.gochina.gov.pl/Export_FnB_to_China_TRAINING_2016

UWAGA! Szkolenie prowadzone jest w języku angielskim! Udział w szkoleniu jest bezpłatny. (PAIiIZ)