XIX Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii rozpoczęła się 1 października w Warszawie. Uczestnikami jej byli przedstawiciele wielu krajów świata, przedsiębiorcy polonijni i krajowi, przedstawiciele władz naczelnych i samorządowych, znane postacie życia gospodarczego, reprezentanci izb gospodarczych, przedsiębiorcy i managerowie firm w Polsce i za granicą, szefowie instytucji finansowych, przedstawiciele świata nauki i kultury, przedstawiciele polskich placówek zagranicznych oraz reprezentanci wiodących mediów w Polsce i za granicą. Celem przedsięwzięcia było stworzenie warunków do nawiązywania kontaktów biznesowych między przedstawicielami dużych, średnich i małych przedsiębiorstw oraz konsolidacja środowiska biznesu, umożliwienie wymiany wiedzy i doświadczeń.
Tradycyjnie już oprócz konferencji w stolicy, przedstawiciele środowisk polonijnych uczestniczyli również w sesji wyjazdowej. W tym roku gospodarzem jej był Elblag. Podczas dwudniowego pobytu w naszym mieście polscy przedsiębiorcy między innymi z USA, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rosji, Szwecji, czy Belgii mogli poznać potencjał gospodarczy naszego miasta.
- „Bardzo się cieszę, że możemy Państwa gościć w Elblągu. Mam nadzieję, że kontakty, które tu Państwo nawiążecie zaowocują dalszą współpracą zarówno z samorządem, jak i elbląskimi przedsiębiorcami. Nasze miasto jest przygotowane do przyjęcia dużych inwestycji. Naszym głównym atutem jest doskonałe położenie i skomunikowanie praktycznie wszystkimi formami transportu – w tym transportu wodnego, dzięki portowi morskiemu który posiadamy. Miasto stawia na rozwój przedsiębiorczości i innowacyjne technologie. Mamy atrakcyjne tereny na Modrzewinie Południe. Część z nich jest objęta Specjalną Strefą Ekonomiczną, w której inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe. Mamy również Elbląski Park Technologiczny, z nowoczesnymi laboratoriami badawczymi, z którego usług mogą korzystać inwestorzy" – mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, podczas konferencji zorganizowanej w Bibliotece Elbląskiej.
- „Do przyjazdu do waszego miasta zainspirował nas Zdzisław Olszewski, elbląski radny i były wojewoda, który dużo mówił publicznie o Elblągu. Jesteśmy gotowi do współpracy, bo jest to piękna ziemia z bajkowym Starym Miastem, która jest otwarta na świat i dalsze zagospodarowanie” - podkreślał podczas swojego przemówienia Zbigniew Ludgier Olszewski, prezes Fundacji Polonia Gospodarcza Świata – organizator konferencji.
Podczas spotkania w Bibliotece Elbląskiej przedstawiciele środowisk polonijnych mogli także poznać branże, będące siłą napędową regionu elbląskiego. O potencjale branży meblarskiej w Elblągu mówił Wojciech Macijewicz - Prezes Klastera Mebel Elbląg. O rozwoju branży IT w Elblągu na przykładzie Centrum Badawczo-Rozwojowego GIS Center opowiedział zebranym Pan Florian Romanowski Prezes „OPEGIEKA” Sp. z o.o. Branżę energetyczno – metalurgiczną natomiast przedstawił Pan Tomasz Rumak dyrektor General Electric Power Sp. z o.o. w prezentacji pt. „Kolejny Etap Globalizacji – Od Zamechu do GE – Era Cyfryzacji”.
- „W trakcie tych spotkań chcemy poznać samorząd, lokalnych przedsiębiorców i ludzi oraz znaleźć inspirację do tego, by tu wrócić z pieniędzmi i zainwestować. Region elbląski ma niedoceniony potencjał inwestycyjny. Jest dojście do Bałtyku i droga na wschód do Rosji"– podkreślał Piotr Całka jeden z uczestników konferencji mieszkający w Chicago.
- "Przyjechałem w konkretnym celu. Chcę nawiązać współpracę z firmami meblarskimi. Przygotowuję w Brukseli konferencję z udziałem polskich fabrykantów, którzy będą mogli spotkać się face to face z belgijskimi przedsiębiorcami" - mówił Andre Michel Pakulski.
Uczestnicy konferencji odwiedzili również Elbląski Park Technologiczny, Browar w Elblągu, jedną z fabryk firmy Wójcik Meble, OPEGIEKA, a także pole golfowe Sand Valley Golf Resort w Pasłęku.