O polsko-skandynawskiej współpracy gospodarczej – Warmia i Mazury otwierają się na Skandynawię

O polsko-skandynawskiej współpracy gospodarczej – Warmia i Mazury otwierają się na Skandynawię

Przedsiębiorcy, samorządowcy i pracownicy instytucji otoczenia biznesu są zgodni, że współpraca między województwem warmińsko-mazurskim a krajami skandynawskimi może przynieść korzyści obu stronom. Jakie? O tym rozmawiali dzisiaj uczestnicy konferencji ,,Otwarci na Skandynawię”, która odbyła się w Elblągu.

Dotychczasowe działania samorządu województwa warmińsko-mazurskiego (głównego organizatora konferencji) opierały się przede wszystkim na misjach przyjazdowych i wyjazdowych, bezpośrednich spotkaniach i kontaktach, kampaniach promocyjnych. Na potrzeby inwestorów z Europy oraz naszego kraju przygotowano także specjalne narzędzie - kalkulator inwestycyjny, dzięki któremu można porównać koszty pracy oraz ulgi podatkowe w poszczególnych państwach.

- Wiążemy duże nadzieje z tym, że współpraca z krajami skandynawskimi będzie układała się coraz lepiej – mówił podczas dzisiejszego spotkania marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Nasz region kojarzy się już nie tylko z turystyką, z sektorem rolniczym, ale coraz bardziej z innymi gałęziami gospodarki. Tworzone są tutaj nowe branże, co wiąże się ze zwiększeniem zatrudnienia. Mamy dziewięć wyższych uczelni, w których rocznie zdobywa wiedzę blisko 50 tys. osób. Obecnie stawiamy przede wszystkim na kształcenie w kierunkach zawodowych. W ostatnich latach rozwinęła się także infrastruktura drogowa, a dzięki powstaniu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury otworzyliśmy się na świat. A te kwestie w kontaktach biznesowych są bardzo istotne.

Konferencja „Otwarci na Skandynawię" organizowana jest od czterech lat. Kraje z północnej Europy nie zostały wybrane przypadkowo, bowiem zgodnie z informacjami podanymi przez Szwedzkie Krajowe Stowarzyszenie Handlowe Przetwórców Drewna i Branży Meblarskiej na temat szwedzkiego importu i największych eksporterów w 2015 roku, Polska znalazła się ex aequo na pierwszym miejscu z Chinami, jeśli chodzi o import mebli do Szwecji. A sektor gospodarki związany z przetwórstwem drewna jest jedną z trzech inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego (ponadto ekonomia wody oraz zdrowa żywność).

Tegoroczna edycja „Otwartych na Skandynawię” odbyła się w Elblągu.

- Przede wszystkim stawiamy na współpracę pomiędzy samorządem, biznesem oraz uczelniami wyższymi – stwierdził Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Już od wielu lat współpracujemy z krajami skandynawskimi i ta współpraca jest zadowalająca dla obydwu stron. Mam nadzieję, że do rozwoju naszego miasta przyczyni się również powstanie kanału przez Mierzeję Wiślaną.

W wydarzeniu uczestniczyli przedsiębiorcy z regionu Warmii i Mazur oraz ze Szwecji i Finlandii, którzy zainteresowani są współpracą gospodarczą na terenie województwa. Wśród nich gościliśmy reprezentantów z branży budowlanej, drzewnej, tekstylnej, energetycznej, spożywczej, kosmetycznej oraz turystycznej.

- Nasza współpraca z Polską rozpoczęła się w 2004 roku – powiedział Antti Pohjonen z pola golfowego Sand Valley Golf Resort w Pasłęku. – Znaleźliśmy dobrych partnerów i zakupiliśmy 100 ha ziemi. Początkowo myśleliśmy, że golf będzie się tutaj znacznie szybciej rozwijał, ale obecnie w całym kraju jest około 20 pól golfowych, a nasze skupia blisko 22 procent ruchu turystycznego. Nie uważam, że Polska różni się od innych krajów europejskich. Wszędzie trzeba przejść proces związany z ciągłą pracą, nawiązywaniem kontaktów i nabieraniem zaufania do partnerów. Nasi goście doskonale wiedzą, że tutejszy rynek jest tak wielki i atrakcyjny, że można zdobyć tutaj więcej klientów niż w Skandynawii. Dlatego naszymi działaniami próbujemy im to ułatwić.

Zaproszeni goście zapoznali się z tematami związanymi z rozwojem biznesu na Warmii i Mazurach, natomiast inwestorzy ze Skandynawii podzielili się swoimi doświadczeniami w budowaniu dobrych relacji biznesowych z przedstawicielami lokalnych samorządów oraz lokalnego biznesu. Część uczestników zdecydowała się również na podróż do Olsztyna, gdzie m.in. odwiedzili Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który jest największą uczelnią w regionie.

O polsko-skandynawskiej kooperacji biznesowej rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział Szczepan Figiel (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Mats Gullström (Szwedzko-Polska Izba Handlowa), Marcin Fronia (Fundacja Naukowa Norden Centrum), Antti Pohjonen (Sand Valley Golf Resort) oraz Piotr Pruś (ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna Sp. z o.o.). Zwieńczeniem dzisiejszej konferencji były spotkania B2B, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

Organizatorami przedsięwzięcia byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz miasto Elbląg. Honorowy patronat nad konferencją objęły Ambasady Szwecji i Finlandii w Polsce oraz Fundacja Naukowa Norden Centrum. Partnerem wydarzenia był natomiast Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie.

 

 

 

Źródło: Wrota Warmii i Mazur