VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Trzy dni inspiracji dla innowacji” to hasło tegorocznego, VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbędzie się w dniach 10-12 października w Katowicach. Wśród najważniejszych tematów obok innowacji będą: współpraca międzynarodowa, kapitał dla rozwoju, prawo, edukacja sukcesu oraz współpraca biznesu z samorządem i nauką.

TRZY DNI INSPIRACJI DLA INNOWACJI

czyli najważniejsze kierunki VI Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach

„Trzy dni inspiracji dla innowacji” to hasło tegorocznego, VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbędzie się w dniach 10-12 października w Katowicach. Wśród najważniejszych tematów obok innowacji będą: współpraca międzynarodowa, kapitał dla rozwoju, prawo, edukacja sukcesu oraz współpraca biznesu z samorządem i nauką.

Wraz z ogłoszeniem programu, 4 lipca ruszyła też rejestracja uczestników. Aby wziąć udział w wybranych wydarzeniach wystarczy wypełnić formularz rejestracji na stronie www.ekmsp.eu.

W zeszłym roku w gronie 6000 osób znaleźli się przedstawiciele 43 krajów. Tym samym Kongres stał się największym wydarzeniem dla sektora MŚP w Europie.

Innowacje to – zdaniem organizatorów Kongresu – najważniejsze wyzwanie 2016 roku dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Europie. Każdego roku podczas Kongresu poza diagnozą trendów w MŚP powstają też konkretne rozwiązania. Motyw przewodni VI edycji to „Trzy dni inspiracji dla innowacji”.

Zbyt często przedsiębiorcy kojarzą konkurencyjność z obniżaniem kosztów działalności, zbyt rzadko upatrują jej w innowacjach. W Polsce mniej niż 1% PKB przeznaczany jest na sferę Badania+Rozwój. Inaczej wygląda to w Europie. Innowacyjność jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Na projekty badawczo-rozwojowe i innowacje w Polsce w unijnym budżecie na lata 2014-2020 przewidziano 10 mld euro. Duża część tych środków przeznaczona jest dla firm. To ogromne wyzwania i szanse, o których będziemy debatować podczas Kongresu – tłumaczy Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora Kongresu.

Nowe kierunki: obie Ameryki, Grupa Wyszehradzka, Europa Wschodnia

Jak co roku, Kongres będzie miał wyjątkowy wymiar międzynarodowy. Świadczy o tym nie tylko Wysoki Patronat Parlamentu Europejskiego, ale przede wszystkim liczba gości i delegacji zagranicznych. Polska pierwszy raz od 1989 r. ma dodatni wynik handlu zagranicznego. Tego sukcesu nie byłoby bez spotkań przedsiębiorców z różnych krajów. Od lat jednym z najważniejszych miejsc tych spotkań są Katowice. Głównymi kierunkami będą państwa Grupy Wyszehradzkiej, Ukraina oraz Białoruś, ale Kongres otwiera się także na nowe rynki światowe. W tym roku, z wielką radością, czekamy na delegacje z krajów Ameryki Łacińskiej, Republiki Południowej Afryki czy Armenii.

Międzynarodowy charakter zostanie podkreślony również przez wydarzenie towarzyszące, czyli V4 Young Entrepreneurs Summit Katowice, podczas którego młodzi przedsiębiorcy z krajów Grupy Wyszehradzkiej będą debatować o startupach, ekonomii dzielenia się (sharing economy) oraz komunikacji w ramach Akademii Marketingu i Sprzedaży. Drugim wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie Future Entrepreneurs, podczas którego przyszli przedsiębiorcy spotkają się z liderami życia politycznego, gospodarczego, społecznego oraz kulturalnego i wspólnie zastanowią się czy American Dream jest jeszcze możliwy.

Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z platformy spotkań B2B, którą prowadzi katowicki ośrodek Enterprise Europe Network. Kolejnym sprawdzonym narzędziem są bezpośrednie spotkania z radcami handlowymi. W tym roku będziemy gościć Kierowników Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji z kilkudziesięciu państw. Takie spotkania to doskonała okazja, aby z pierwszej ręku uzyskać informacje o wybranych rynkach i możliwościach biznesowych.

7 różnych ścieżek tematycznych

Kongres, jak co roku, złożony jest z kilku ścieżek tematycznych, w ramach których organizowane są poszczególne sesje i wydarzenia. Oprócz współpracy międzynarodowej i innowacji będzie to m.in. Kapitał dla rozwoju. W ramach tej ścieżki tematycznej uczestnicy będą debatować nad różnymi aspektami współpracy z instytucjami finansowymi. Problemy z finansowaniem zewnętrznym dotykają nie tylko nowe przedsiębiorstwa z grupy wysokiego ryzyka (np. start-upy), ale również firmy z ograniczonymi zasobami czy brakiem niezbędnej wiedzy w tym zakresie.

Jedną z głównych ścieżek będzie Prawo na co dzień. O wadze aspektów prawnych w działalności gospodarczej świadczą dane: 66% przedsiębiorców jako główną barierę w rozwoju działalności wskazuje niestabilność prawa. Same tylko ustawy podatkowe były zmienione w 2015 roku aż 55 razy, czyli średnio raz w tygodniu! Tym samym polski przedsiębiorca co tydzień funkcjonuje w innym otoczeniu podatkowym. Tym ważniejszy staje się fakt, że uczestnicy Kongresu po raz pierwszy będą mogli spotkać się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który przedstawi działania Biura w obszarze ochrony praw przedsiębiorców.

Ścieżka Edukacja dla sukcesu poświęcona będzie zagadnieniom związanym z włączeniem przedsiębiorców w proces kształcenia nowych kadr czy utworzeniem Korpusu Fachowców i specjalnego Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej. W programie będą też panele dotyczące rozwoju i motywowania pracowników, szkoleń. Wezmą w nich udział psycholodzy, trenerzy rozwoju osobistego, nauczyciele i przedsiębiorcy.

W ramach ścieżki Moje miasto, mój region przedstawione zostaną obszary współpracy samorządu i biznesu, a także najciekawsze rozwiązania stosowane przez samorządy w Polsce i za granicą. Uzupełnieniem debat będą prezentacje miast i regionów podczas Targów Biznes Expo.

Perspektywy rozwoju to z kolei cykl sesji dedykowanych firmom rodzinnym, roli urzędów pracy w przygotowaniu pracowników do potrzeb firm, transportowi wodnemu i lądowemu oraz temu, jak przedsiębiorstwa mogą się skutecznie komunikować ze swoimi klientami.

Nie sposób opisać wszystkich kilkudziesięciu paneli kongresowych. Kilka z nich zapowiada się z różnych powodów wyjątkowo interesująco. I tak podczas panelu W kierunku gwiazd uczestnicy będą debatować nad tym jak podmioty z sektora MŚP mogą współuczestniczyć w pracach Polskiej Agencji Kosmicznej. Zaś podczas panelu Czyste powietrze będą zastanawiać się jakie korzyści, poza zdrowotnymi, może przynieść zlikwidowanie smogu i zanieczyszczeń i rozważać, czy będzie szansą dla „czarnego regionu” także w wymiarze innowacji i rozwoju gospodarczego?

W ramach VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędą się również wydarzenia towarzyszące: Targi Biznes Expo oraz program Samorząd, który wspiera MŚP. Na uwagę zasługuje zwłaszcza program tegorocznych Targów Biznes Expo, podczas których nie tylko będzie można poznać ofertę ponad stu wystawców, ale przede wszystkim odbyć spotkania z ekspertami, praktykami biznesu oraz wziąć udział w spotkaniach i wydarzeniach biznesowych. Targi to także szansa na spotkania z autorytetami marketingu, sprzedaży oraz HR.

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Partnerzy Merytoryczni: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

Gospodarz: Miasto Katowice

Współgospodarze: Wojewoda Śląski, Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie, Metropolia Silesia

Wydarzenie odbywa się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego.

 

Kongres, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.