Ranking „Eksportowe TOP50 2017” - meblarstwo cudownym dzieckiem polskiego eksportu

Najlepsze sektory polskiego eksportu to meble, na drugiej pozycji znalazły się produkty zbożowe i cukiernicze, zaś na trzecim miejscu uplasował się sektor automotive, wynika trzeciej edycji rankingu BZ WBK "Eksportowe TOP50". Sektor meblarski utrzymuje się na pierwszej pozycji w zestawieniu kolejny rok.

- Branża meblarska zdecydowanie zasługuje na docenienie w kontekście eksportu i to nie tylko ze względu na bardzo wysoką wartość wywozu i jego dynamikę - 12% r/r, ale także dlatego, że wśród wszystkich 50 kategorii rankingu, to właśnie meble mają największy dodatni bilans handlowy, rzędu 36 932 mln zł - powiedział dyrektor kredytowy ds. sektorów Banku Zachodniego WBK Feliks Bentkowski. Sprzedaż zagraniczna dla sektora meblarskiego wyniosła w 2016 r 48 014 mln zł.

Podobnie jak rok temu, również produkty zbożowe i cukiernicze, czyli m.in. ciastka utrzymały się na drugim miejscu w rankingu.
Duże ambicje mają też eksporterzy wyrobów czekoladowych. W tym roku produkty z kakao są na 4. miejscu zestawienia, co jest dużym awansem (o 4 pozycje) w porównaniu z zeszłym rokiem. W branży rolno-spożywczej dobrych perspektyw na zagranicznych rynkach mogą spodziewać się także firmy eksportujące mięso i podroby jadalne (9. pozycja).

Obok mebli, kolejny sektor związany z wyposażeniem domów wnętrz to drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny (6. miejsce w rankingu). Tutaj prym wiodą materiały budowlane dla domów, jak okna, drzwi, panele podłogowe itp.
Sektor automotive awansował z 6. na 3 miejsce.

Jak podkreślili autorzy raportu, ciekawym debiutem w rankingu, na 7. pozycji są "książki, gazety, obrazki i inne wyroby przemysłu poligraficznego".

Ranking wskazuje również na obiecujące są perspektywy eksportu polskiej branży chemicznej i kosmetycznej - 5. Miejsce w rankingu (awans aż o 11 pozycji).

Wśród całych gałęzi przemysłu obecnych w zestawieniu, wyróżnić należy także branżę odzieżową i dodatków, obuwia oraz galanterii. Najwyżej w rankingu „Eksportowe TOP50 2017" znalazły się artykuły skórzane, które w tym roku trafiły na 11 pozycję. Perspektywy dla branży obuwniczej oceniono na 15. pozycję. Odzież i dodatki są na miejscu 32.

Link do raportu: https://static3.bzwbk.pl/asset/E/k/s/Eksportowe-TOP50_BZ-WBK_61973.pdf

żródło: paih.pl