Raport PFR: Jak Polska dogania gospodarczych liderów

 Raport PFR: Jak Polska dogania gospodarczych liderów

Polska jest dziś u progu historycznego maksimum dochodu na głowę mieszkańca w relacji do lidera gospodarczego - twierdzą autorzy raportu „Poziom rozwoju Polski na tle gospodarki światowej w ujęciu długoterminowym”, opublikowanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Dodają oni jednak, że rośnie jednocześnie ryzyko wyczerpywania się dotychczasowych dźwigni rozwoju opartego w dużej mierze na transferze technologii i kapitału z zagranicy.

Twórcy raportu przeanalizowali kilkuwiekową historię rozwoju Polski w odniesieniu do światowych liderów technologicznych danego okresu. Jak przekonują, w ostatnich trzech dekadach nasz kraj wykonał istotny skok dochodów względem najwyżej rozwiniętych krajów, z poziomu około 22% w 1989 roku do około 38% obecnie. Jednak Polsce nigdy nie udało się wejść do grona najbogatszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie państw. Nasz kraj utrzymywał przez cały ten okres relatywnie stały dystans do globalnego lidera technologicznego.

Kontynuowanie szybkiego wzrostu gospodarczego, czyli w tempie, które jest większe od rozwoju państw, jakie chcemy dogonić - wymaga kumulowania krajowego kapitału i jego alokowanie do nowoczesnych wysokomarżowych przedsięwzięć. To proces trudny - przekonuje PFR - ale obecne otoczenie międzynarodowe sprzyja realizacji przez Polskę tego celu. Wymaga to także dłuższego okresu stabilności i bezpieczeństwa oraz budowy nowego modelu społeczno-gospodarczego, opartego na przedsiębiorczości i silnych instytucjach sprzyjających rozwojowi oraz lokalnym kapitale finansowym i ludzkim, argumentują twórcy publikacji.

Raport dostępny jest na TUTAJ




Źródło: PAIH