MR: współpraca transgraniczna Polski i Rosji. Skorzystają regiony przygraniczne

MR: współpraca transgraniczna Polski i Rosji. Skorzystają regiony przygraniczne

Prace nad przygotowaniem wspólnego programu współpracy transgranicznej z udziałem Polski i Rosji na lata 2014-2020 dobiegły końca. Uzgodniony 28 czerwca br. program został skierowany do Komisji Europejskiej - informuje resort rozwoju.

- Zakończenie negocjacji programu to duży sukces, osiągnięty wspólnie przez stronę polską i rosyjską. Skorzystają z niego regiony przygraniczne – części województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz Obwód Kaliningradzki – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

- Teraz rozpoczniemy intensywne prace nad dokumentami, które pozwolą na szybkie uruchomienie naboru wniosków o dofinansowanie oraz wsparcie dużych projektów infrastrukturalnych, które zostaną wyłonione w trybie pozakonkursowym - dodał wiceminister.

Oprócz Ministerstwa Rozwoju, w negocjacjach brali udział przedstawiciele województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Ze strony rosyjskiej w rozmowach uczestniczyli reprezentanci Obwodu Kaliningradzkiego oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, które w programie pełni rolę Instytucji Krajowej. Za zarządzanie programem odpowiedzialne będzie Ministerstwo Rozwoju.

- W wyniku inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Wspólny Sekretariat Techniczny – nasze ‘okno dla beneficjentów’ – zostanie przeniesiony z Warszawy do Olsztyna. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać informacje i pomoc przy przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie i realizacji projektów - podkreślił wiceszef resortu.

Planowany budżet na wspólne polsko-rosyjskie projekty wynosi 61,9 mln euro (41,3 mln euro ze środków Unii Europejskiej i 20,6 mln euro z budżetu Federacji Rosyjskiej). Dofinansowanie będzie można uzyskać m.in. na działania w obszarze promocji kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego, ochronę środowiska oraz poprawę komunikacji i zwiększenie bezpieczeństwa na obszarze przygranicznym.

 

 

Źródło: Kurier PAP